Menu Zavrieť

Dajme tehotným mamám darček – podporu, pomoc, informácie

Bratislava, 12. 5. 2019. “Každá tehotná žena je už matkou a zaslúži si špeciálnu úctu ako každá mama,” – uviedol pri príležitosti dnešného Dňa matiek Marek Michalčík, hlavný koordinátor Národného pochodu za život. Organizátori Národného pochodu za život vyzývajú na zlepšenie informovanosti o pomoci pre tehotné ženy a ich nenarodené deti.

Deň matiek je príležitosťou poďakovať nejakou milou pozornosťou matkám za život a za starostlivosť. Avšak na Slovensku je veľa mám, ktoré by potrebovali darček, ktorý sa im niekedy nedostáva. “Sú tu mnohé mamy, ktoré potrebujú uistenie a podporu od svojich najbližších a tiež informácie a našu pomoc, pretože sú okolnosťami či okolím tlačené do potratu,” – povedala psychologička Petra Badániová, ktorá poskytuje poradenstvo matkám zaskočeným nečakaným tehotenstvom v neziskovej organizácii Poradňa Alexis.

V roku 2018 podstúpilo umelý potrat 6024 Sloveniek. Podľa odhadu organizátorov pochodu bola poradenská a sociálna pomoc poskytnutá len asi 300 z nich. K zvyšným 5700 tehotným matkám sa pomoc nedostala alebo sa o nej ani len nedozvedeli.

Na stránke https://pochodzazivot.sk/pomoc/ je dostupná databáza organizácií, ktoré poskytujú pomoc tehotným ženám v ťažkostiach. Databáza bola pripravená pri príležitosti konania pochodu v roku 2015. „Chceme poprosiť všetkých – médiá, školy, štátne i mimovládne organizácie a jednotlivcov, aby tehotné matky, a špeciálne tie, ktoré sa ocitli pre svoje tehotenstvo v núdzi či pod tlakom, proaktívne informovali o možnostiach konkrétnej pomoci, napríklad šírením kontaktov z našej databázy. Je nesmierne dôležité, aby sa ženy v ťažkej životnej situácii o tejto pomoci dozvedeli,“ uzavrel Marek Michalčík.

Foto: Národný pochod za život 2015