Menu Zavrieť

Senát v Ohiu schválil návrh zákona, ktorý zakazuje potrat po zistenom tlkote srdca dieťaťa

12. december 2018 Návrh zákona zakazujúci potrat v štádiu tehotenstva, keď sa už dá zistiť tlkot srdca nenarodeného dieťaťa, bol schválený senátom amerického štátu Ohio pomerom hlasov 18:13. Ešte v novembri návrh zákona schválila aj snemovňa štátu Ohio pomerom hlasov 58:35. Keďže však senát schválil návrh s niekoľkými úpravami, musí byť konečný text znova schválený aj snemovňou predtým, než guvernér štátu John Kasich rozhodne o podpise alebo vetovaní zákona.

Senát zo zákona vypustil povinnosť absolvovať transvaginálny ultrazvuk, ktorý dokáže zachytiť tlkot srdca už od 6. týždňa. Miesto toho má byť povinné iba absolvovanie brušného ultrazvuku, ktorý je považovaný za menej invazívny. „Dospeli sme k názoru, že proces transvaginalneho ultrazvuku môže byť pre ženy príliš zaťažujúci a chceli sme chrániť práva žien, ktoré ho nechcú podstúpiť“, povedal predseda senátneho výboru pre zdravotníctvo Dave Burke.

Podľa Dayton Daily News existuje štúdia ukazujúca, že brušný ultrazvuk dokáže zachytiť tlkot srdca už od siedmeho týždňa.

Senát tiež do návrhu zákona doplnil ustanovenie, podľa ktorého vykonávateľom potratov, ktorí zákon porušia, bude môcť príslušný zdravotný úrad odňať licenciu pre výkon lekárskeho povolania aj bez predchádzajúceho odsúdenia trestným súdom.

Guvernér Kasich už v minulosti podobný zákon vetoval a sľúbil, že tak spraví znova. Jeho nástupca Mike DeWine avizoval ochotu zákon podpísať, čo vytvára priestor pre viacero možností. Senát by buď mohol prehlasovať Kasichovo veto 60 hlasmi alebo by sa zákonodarcovia mohli pokúsiť odložiť hlasovanie o novej verzii zákona do začiatku nového roka, kedy DeWine nahradí Kasicha v úrade guvernéra.

Napriek Kasichovmu vetovaniu predchádzajúcej verzie zákona sa už Ohio stalo jedným z najviac pro-life štátov v rámci USA, keďže zakázalo potraty z dôvodu diagnózy Downovho syndrómu a tiež potraty po 20. týždni tehotenstva.   

Zdroj: www.liveaction.org