Menu Zavrieť

TS: Nielen Sagan je top cyklista. Na bicykli za život prešli cyklisti stovky kilometrov po celom Slovensku

Dnes sa v Bratislave skončila mesačná cyklistická tour „Na bicykli za život“ organizovaná na podporu Národného pochodu za život, ktorý sa uskutoční 20. septembra 2015 v Bratislave.  

Spoločenstvo Život ako dar už po 18. krát zorganizovalo cyklistickú akciu, v rámci ktorej nadšenci prebicyklujú tisíce kilometrov. V minulosti absolvovali cesty do Bruselu, Londýna či Betlehema, tento rok prešli celé Slovensko s cieľom pripomenúť potrebu chrániť nenarodené deti. Spájajú pritom radosť zo športu s odkazom pre celú spoločnosť – chrániť treba každého človeka. Svoju prítomnosť vo všetkých regiónoch využili na osobné pozvanie občanov Slovenska k spoločnému sláveniu radosti zo života na Národnom pochode za život, ktorý sa uskutoční 20. septembra 2015 v Bratislave.

Cyklisti začali šliapať do pedálov 4. 7. 2015  v Kežmarku, celá trasa merala 1730 km a cyklisti strávili na bicykloch 28 dní.  Do pelotónu sa bolo možné pridať aj na ľubovoľný úsek, celkovo sa tak do bicyklovania za život zapojilo 65 účastníkov. Cyklisti navštívili 53 miest vo všetkých regiónoch Slovenska, kde sa spoločne stretli s asi 5000 ľuďmi. Najvýchodnejšie položené mestá na trase boli Humenné a Michalovce, najsevernejšie Čadca, najjužnejšie Nové Zámky a najzápadnejšie Bratislava. Najmladší pasívny účastník mal 2 mesiace (viezol sa v prívesnom vozíku za bicyklomJ, najmladší aktívny účastník mal 10 rokov a najstarší 69 rokov. Celú trasu 1730 km absolvovali aj 13 ročný chlapec a 67 ročná žena.

„Tento rok sme si stanovili extrémne náročný program ako ešte nikdy predtým, lebo sme chceli navštíviť čo najviac miest.  Som šťastný, že sme ho veľmi dobre zvládli a že celá akcia prebehla bez väčších ťažkostí,“ – povedal Ján Hudáček, organizátor akcie Na bicykli za život. 

„Cením si najmä to, že sme spoznali veľké množstvo ľudí, ktorým záleží na tom, aby bola každému dopriata radosť zo života. Ľudia boli veľmi pohostinní a vďační. Nielen my sme povzbudili ich, ale rovnako aj oni nás. Naša tour bola aj takým symbolom toho, čo o snahách o záchranu počatých detí povedal Ján Pavol II. v Denveri, že bude to dlhá a namáhavá cesta. Aj tá naša bola dlhá a namáhavá, ale na jej konci je veľká radosť, že sme to zvládli a že na Slovensku je veľká túžba chrániť ľudský život od počatia,“ – zhrnul svoje dojmy Dušan Škurla jeden zo spoluorganizátorov Národného pochodu za život, ktorý ako účastník absolvoval celú trasu.     

Organizátori Národného pochodu za život ďakujú všetkým obetavcom, ktorí venovali svoje sily bicyklovaniu za život, všetkým, ktorí zorganizovali túto akciu a tiež tým, ktorí vytvorili zázemie pre cyklistov na ich početných zastávkach. „Ochrana ľudského života si vyžaduje námahu a aj obeta, ktorú podstúpili cyklisti na svojej púti, môže byť inšpiráciou pre každého človeka osobne, ale i celú spoločnosť, aby sme zlepšili podmienky na prijatie každého človeka,“ poďakoval sa Marek Michalčík z tímu Národného pochodu za život.