Menu Zavrieť

TS: Podľa gynekológa je ultrazvuk bezpečný. Organizátori Národného pochodu za život vítajú schválenie lepšej informovanosti matiek pred potratom.

oslanci Národnej rady Slovenskej republiky v pondelok posunuli do druhého čítania návrh na zlepšenie ochrany života nenarodených detí. Ide o návrh poslankýň SNS, ktorý zavádza pravidlo, aby matka pred potratom videla na ultrazvuku svoje dieťa a počula tlkot jeho srdca. Návrhom sa tiež zakazuje reklama na potraty.

„Stala sa veľká vec. V tomto volebnom období bolo už sedem pokusov zlepšiť ochranu života nenarodených detí, no na naše obrovské sklamanie žiaden dosiaľ nebol úspešný. S nevôľou sme prijali najmä informáciu, že na septembrovej schôdzi NR SR, len tri dni po päťdesiattisícovom zhromaždení občanov na Národnom pochode za život, neprešiel ani jeden zo štyroch návrhov. Teraz sme sa konečne posunuli o kúsok dopredu k priznaniu ľudskej dôstojnosti nenarodeným deťom a ich lepšej ochrane,“ povedal Patrik Daniška, hovorca Národného pochodu za život.

„Spomínam si, ako silno som prežívala, keď som videla ultrazvukové zábery mojich nenarodených detí. Hýbali sa, bolo na nich jasne vidieť, že sú to ľudia ako my, len v skorom štádiu vývoja. Veľmi si prajem, aby svoje dieťa mohla vidieť každá mama, zvlášť tá, ktorá uvažuje o potrate a tento obrázok ju môže povzbudiť, aby vyhľadala pomoc u organizácií, ktoré ju ponúkajú,” dodala Annamária Cerovská, hovorkyňa Národného pochodu za život.

„Ako odborník s dlhoročnou praxou viem, že zobrazenie dieťaťa ultrazvukom pomáha matkám lepšie pochopiť, že pod srdcom nosia nového človeka, svoje vlastné dieťa. Moderná medicína nám aj takto môže pomôcť zachrániť život nenarodeného dieťaťa,“ povedal gynekológ MUDr. Ivan Wallenfels.

Gynekológ sa vyjadril aj k polemike, či je ultrazvukové vyšetrenie bezpečné pre dieťa. „Ultrazvukové vyšetrenie je štandardnou a bezpečnou procedúrou, ktoré matka a jej nenarodené dieťa absolvuje niekoľkokrát počas tehotenstva. V praxi používame aj tzv. dopplerovské vyšetrenie, ktoré umožňuje zachytiť tlkot srdca dieťaťa. Toto vyšetrenie je využívané špecialistami aj v prvom trimestri na diagnostiku niektorých vývojových vád. Podľa Medzinárodnej spoločnosti pre ultrazvuk v pôrodníctve a gynekológii (ISUOG) je v klinicky odôvodnených prípadoch použitie dopplerovského vyšetrenia v prvom trimestri v poriadku. Ak takéto vyšetrenie môže prispieť k záchrane života pred umelým potratom, je jeho použitie jednoznačne odôvodnené. Zvlášť ak toto vyšetrenie trvá len niekoľko sekúnd,“ uviedol Wallenfels.

„Ultrazvuk je pre dieťa rozhodne menej nebezpečný, ako umelý potrat. Apelujeme na všetkých poslancov, aby aj týmto zákonom zlepšili informovanosť matiek pred potratom a odhlasovali aj v druhom a treťom čítaní predložený návrh,“ dodal Marek Michalčík, hlavný koordinátor Národného pochodu za život.

„Ako matka si dovoľujem požiadať pani prezidentku, aby návrh poskytujúci kvalitnejšie informácie matkám pred potratom nevetovala a aj vďaka nemu pomohla zlepšiť ochranu matiek a ich nenarodených detí. Vždy existuje lepšie riešenie ako potrat. Nenarodené deti a ich matky si zaslúžia viac,“ uzavrela Cerovská.

Zo 128 hlasujúcich poslancov zákon v prvom čítaní podporilo 78, proti bolo 13 a zdržalo sa 37. Prehľad hlasovania poslancov je tu: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=43284

PS: príklad reklamy na potrat