Zdroj: TKKBS
Rím 14. mája (RV) – Talianskym hlavným mestom prešiel v nedeľu po tretíkrát Pochod za život. Podľa odhadov rímskej polície sa na ňom zúčastnilo približne 30-tisíc ľudí. Nechýbal medzi nimi pestrofarebný zástup rodičov s deťmi, mladých ľudí, najrôznejšie katolícke asociácie, rehoľné a kňazské spoločenstvá. Účastníci pochodu sa zišli z celého Talianska, avšak nechýbali ani Hnutia za život z Poľska, Španielska, Chorvátska a ďalších európskych krajín.
Početná argentínska delegácia oživila pochod svojím hudobným koloritom. Čínu zastupovala legendárna aktivistka za ľudské práva Harry Wu. Francúzsko lekár Xavier Dor, 15-krát odsúdený za odpor proti potratom. Zo Spojených štátov amerických dorazila Jeanne Monahanová, predsedníčka organizácie organizujúcej washingtonský pochod za život. Spoločne so svojou talianskou kolegyňou prehovorila pri začiatku manifestácie pred rímskym Koloseom. „Dnes sa schádzajú ľudia, ktorí chcú šíriť nový život v rozkladajúcej sa a umierajúcej spoločnosti,“ uviedla Virginia Coda Nunziante, hovorkyňa rímskeho pochodu.
Okrem aktivistov, rímskeho primátora a ďalších talianskych politikov kráčal aj Raymond Leo Burke. Prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry sa na pochode zúčastnil už po druhýkrát. Ako uviedol pre taliansky denník Il Giornale (13. mája 2013), chcel byť fyzický prítomný, aby povzbudil kresťanov k verejnému svedectvu. „V tejto dobe je navyše dôležité, aby kresťania na verejnosti bránili prirodzené právo a podporili ľudský život. Deti v materskom lone sú nevinné a je nutné ich obhajovať za každú cenu,“ povedal 64-ročný kardinál Burke talianskemu denníku.
Okrem obrany nenarodeného života organizátori i účastníci pochodu pripomínali, že prirodzeným miestom zrodenia tohto života je rodina, tvorená mužom a ženou. Nie je náhodou, že nechýbalo logo francúzskej Manif, manifestácie pre všetkých, a že často skandovaný slogan znel: Jedna maminka a jeden otecko – to je skutočná sloboda.
„Zdravím účastníkov pochodu za život, ktorý sa dnes dopoludnia koná v Ríme. Vyzývam všetkých k tomu, aby nepoľavili vo svojej pozornosti voči natoľko dôležitej téme, akou je úcta k ľudskému životu od momentu jeho počatia,“ pozdravil účastníkov pochodu Svätý Otec ešte v závere nedeľnej liturgie. Keď manifestanti predpoludním úplne zaplnili triedu pred Svätopeterským námestím, prešiel medzi nimi František v papamobile a ešte raz ich osobne pozdravil. Petrov nástupca tiež upozornil na petičnú iniciatívu „Jeden z nás“: „Rád by som v tejto súvislosti pripomenul podpisovú akciu, ktorá dnes prebieha v mnohých talianskych farnostiach, aby podporila európsku iniciatívu „Jeden z nás“. Jej cieľom je zaručiť právnu ochranu ľudským embryám a chrániť každú ľudskú bytosť už od počiatočného momentu jej existencie. Pre všetkých, ktorým leží na srdci obrana posvätnosti ľudského života, budú mimoriadnym momentom Dni Evangelium Vitae, ktoré sa budú v rámci Roku viery konať vo Vatikáne 15. a 16. júna.“
Kampaň „Jeden z nás“, ktorej cieľom je zhromaždiť najmenej milión podpisov, pokračuje až do 1. novembra tohto roka. Požaduje, aby Európska únia ukončila financovanie aktivít, ktoré ničia ľudské embryá za účelom výskumu. K podpisu petície okrem Svätého otca vyzvali aj európski biskupi na nedávnom zasadnutí Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) v talianskom hlavnom meste: „Je to konkrétne a pozitívne gesto, smerujúce k tomu, aby sa úplne nevytratilo európske svedomie v otázke uznania, ochrany a podpory ľudského života vo všetkých jeho výrazoch a fázach,“ uviedol na okraj petičnej iniciatívy kardinál Angelo Bagnasco, podpredseda Rady.
Národný pochod za život sa konal aj v kanadskej Ottawe. Skoncovať so selekciou pôrodov na báze sexuálnej – za týmto účelom sa konal minulý štvrtok 9. mája. Podporovala ho aj katolícka organizácia Za život a rodinu, ktorú založili spoločne Konferencia biskupov Kanady a Zvrchovaný rád Kolumbových rytierov. Téma zvolená pre tento rok – ako hovorí denník L´Osservatore Romano – upozornila na fenomén už neslávne známy v krajinách, ako je India a Čína, ale ten sa alarmujúco šíri aj do vyspelých krajín, a to vďaka novým technológiám prenatálnej diagnostiky, ktoré umožňujú zistiť pohlavie nenarodeného dieťaťa. Najmä v Indii – podľa štúdie „Deti v Indii 2012“ – asi tri milióny indických dievčat „zmizlo“ v roku 2011. Organizácia vo svojej správe uvádza, že je potrebné zdôrazniť, že v Kanade je každý rok asi stotisíc potratov. V posledných rokoch sa zvýšil počet detí vystavených hrozbe potratu, preto tejto téme bol pochod venovaný s vedomím, že väčšina Kanaďanov je šokovaná myšlienkou, že dieťa môže byť zabité v lone matky preto, že je ženského pohlavia.
Okrem tohto pochodu za život sa od 12. do 19. mája koná Prvý národný týždeň za život a rodinu, iniciatíva, ktorá zapadá do kontextu špeciálneho pastoračného programu s názvom „Budovať kultúru života a rodiny v Kanade“. Program bol navrhnutý biskupmi v roku 2011 v perspektíve Roku viery. Inštitúcie zaangažované do týchto iniciatív potvrdzujú, že väčšina populácie odsudzuje limitáciu pôrodov na základe pohlavia, ale nevyjadrí sa verejne.