Menu Zavrieť

Krok za život – tlačová správa Národného pochodu za život

Bratislava, 17. septembra 2020 Ochrancovia života žiadajú zrušenie diskriminácie nenarodených detí. Na podujatí Krok za život, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok pred parlamentom, vyzvali poslancov, aby podporili zákony na zlepšenie pomoci tehotným mamičkám a ich nenarodeným deťom.

„Ľudské práva nám patria preto, že sme ľudia, nie preto, akí sme ľudia. Žiadame preto, aby zákony chránili právo na život každého človeka, vrátane nenarodených detí, “ uviedol Patrik Daniška, hovorca Národného pochodu za život. Zdôraznil, že pri neplánovanom tehotenstve treba hľadať také riešenia, ktoré sú dobré pre matku aj dieťa súčasne. „Skúste sa pozerať na nenarodené deti rovnako ako na iné deti. Ak existuje problém, náročná situácia v rodine, snažíme sa hľadať riešenie, ktoré bude dobré pre matku aj dieťa. Robme to presne tak aj pri nenarodených deťoch, pretože vždy existuje lepšie riešenie, ako potrat,“ vyzval Daniška.

Organizátori podujatia sa vyjadrili aj k protestom feministických organizácií, ktoré presadzujú legálnosť umelého potratu. „Mňa ako ženu naozaj hnevá a uráža, že niekto označuje umelé potraty za ženské práva. Ani ženy, ani muži, nemáme absolútne žiadne právo zabíjať iných ľudí. Naše práva končia tam, kde začína právo na život nenarodených dievčat a chlapcov. Nezneužívajte ženy na presadzovanie diskriminácie iných,“ vyzvala Martina Bednáriková z Národného pochodu za život.

Už o niekoľko dní bude parlament hlasovať o zákone, ktorého cieľom je zlepšiť informovanosť matiek pred potratom, spresn terminológiu na umelé ukončenie tehotenstva a zlepšiť finančnú pomoc pri narodení handicapovaného dieťaťa. Zakazuje tiež reklamu na umelý potrat a predlžuje dobu na premyslenie zákroku zo 48 na 96hodín. „Navrhovaný zákon podporujeme a vyzývame poslancov, aby hlasovali za všetky návrhy, ktoré sú akýmkoľvek krokom k lepšej ochrane nenarodených detí. Sú to pozitívne zmeny, ktoré môžu pomôcť konkrétnym ľuďom rozhodnúť sa nechať žiť svoje nenarodené dieťa. Ak poslanci zákon schvália, môžu byť právom hrdí, že tu po nich zostane niečo dobré, na čom sa dá ďalej stavať,“ uviedol Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu.

Krok za život zorganizoval Národný pochod za životv spolupráci s Asociáciou za život a rodinu, Inštitútom pre ľudské práva a rodinnú politiku, Pro-Life Action, 9 mesiacov za život, Spoločenstvom Ladislava Hanusa, Mládežky v Bratislave, CitizenGO Slovensko a Deti sv. Alžbety – Aliancia za život. Podujatím si pripomenuli aj Národný pochod za život, ktorý sa konal v septembri minulého roka a na ktorom sa zúčastnilo 50 000 občanov.