Bratislava/Košice 22. júl 2024 – Nedávna správa z nemeckého parlamentu nás veľmi sklamala a zároveň vzbudila obavu o dodržiavanie občianskych práv pro-life aktivistov v Nemecku, ale aj na Slovensku. Podľa informácií CNA nemecký parlament začiatkom júla schválil doplnenie zákona o predchádzaní konfliktov v tehotenstve. Nový zákon obmedzí aktivity pro-life aktivistov v okruhu 100 metrov okolo potratových kliník.
Nesúhlasíme s obhajcami zákona, ktorí tvrdia, že cieľom zákona je ochrana tehotných matiek pred možným obťažovaním zo strany modliacich sa obhajcov života pred klinikami. Tento argument neobstojí, pretože nemecké úrady doposiaľ neregistrujú žiadny konflikt vyprovokovaný pro-life aktivistami. Taktiež nerozumieme, ako pokojný modliaci sa jednotlivec či skupina môže obmedziť ženy, ktoré sa v daných klinikách rozhodli podstúpiť umelý potrat.
„Zákon, ktorý obmedzuje právo pro-life občanov zhromažďovať sa a pokojne sa modliť, vnímame ako obmedzovanie náboženskej slobody a slobody zhromažďovať sa. Keď sa ideológie dostali k moci, vždy začali obmedzovať práva občanov. Presne to vidíme aj teraz na príklade Nemecka,“ povedal právnik Patrik Daniška, ktorý je tiež hovorca Národného pochodu za život.
„Mrzí nás, že sa Nemecko vydáva cestou, ktorá je pre demokraciu ohrozujúca. Súhlasíme s pro-life aktivistami z Nemecka, ktorí deň, kedy bol zákon prijatý, nazývajú čiernym dňom pre demokraciu a pokusom umlčať zástancov ochrany nenarodeného života. Myslíme na nich a modlíme sa za nich,“ dodala Martina Bednáriková, ktorá na Slovensku vedie modlitbový projekt 40 dní za život.
„Nemecký zákon chce chrániť slobodu voľby pre ženu, a preto umlčuje tých, ktorí ponúkajú alternatívu k potratu. To je nelogické, priam ideologické. Tým sa nemecká legislatíva pridáva na stranu hnutia, ktoré samo seba označuje, že je za možnosť voľby, no v skutočnosti je len za potraty. Skúsenosť potvrdzuje, že hovoriť o alternatívach a ponúkať žene alternatívu k potratu je žiadúce. Dôkazom sú mnohé šťastné mamy, ktoré v poslednej chvíli pred potratom spoznali iné riešenie,“ okomentoval nemecký zákon Dušan Škurla, koordinátor prípravného tímu Národného pochodu za život.
„Nemecký zákon je potvrdením, že úsilie hnutia za život prináša ovocie. Zároveň ukazuje, kam to môže zájsť, ak verejnosť zostáva ľahostajná, nevyjadrí sa a nekonfrontuje politikov v otázke rešpektovania základných hodnôt ako je právo na život, sloboda slova a myslenia. Národný pochod za život 22. septembra 2024 v Košiciach je príležitosťou, aby sme spoločnosti – nielen slovenskej, ale aj európskej, pripomenuli tieto univerzálne a základné princípy. Každý svojou účasťou zvyšuje autoritu a vážnosť týchto princípov. Kvôli tomu vás pozývame k účasti na Národnom pochode za život,“ dodal Dušan Škurla.