Menu Zavrieť

Výzva pre Slovensko: Chrániť život každého človeka – od počiatku

Bratislava, 19. septembra 2019 – Verejne podporiť ochranu života každého človeka od počatia a prijatie súvisiacich legislatívnych zmien je hlavným cieľom tohtoročného Národného pochodu za život. Sprievodný program začne už v piatok 20. septembra a vyvrcholí pochodom v nedeľu 22. septembra 2019 na Námestí slobody v Bratislave. Pochod svojou účasťou podporí herečka Mária Bartalos s manželom, pro – life aktivistka a prezidentka organizácie Life for Africa Obianuju Ekeocha, ako aj bývalá pracovníčka najväčšieho poskytovateľa potratov v USA Planned Parenthood, Sue Thayer. Podobne ako po minulé roky bude jednou z tém pochodu a sprievodných akcií aj konkrétna pomoc ženám a matkám v ťažkých životných situáciách.

Dlhodobým cieľom Národných pochodov za život je spoločnosť, ktorá bude rešpektovať život a práva každého človeka,“ povedal hovorca pochodu a predseda Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku Patrik Daniška. „Dôležitá je právna ochrana života a všetkých ľudí bez rozdielu, teda aj nenarodených detí. Mnohí hovoria o rovnosti, ale nie sú ochotní ju priznať aj nenarodeným. Práve na potrebu chrániť každý ľudský život bez rozdielu chceme upozorniť širokú verejnosť,“ zdôraznil P. Daniška.

Súčasťou programu je aj téma konkrétnej pomoci matkám v krízových situáciách. Pomoc už dlhé roky poskytuje množstvo pro – life organizácií vrátane projektu Zachráňme  životy. „Za viac ako 12 rokov, čo konkrétnu pomoc poskytujeme sme zachránili 158 detí. Ich mamy sa napokon pre potrat nerozhodli aj preto, že našli niekoho, kto im a ich nenarodenému dieťatku pomohol,“ povedala Mária Demeterová, hlavná koordinátorka projektu Zachráňme životy.

Do konkrétnej pomoci matkám a iným núdznym sa môžu účastníci zapojiť už od začiatku tohto týždňa v rámci sprievodného festivalu angažovanosti. Ľudia, ktorým záleží na ochrane nenarodených detí, majú zároveň možnosť podporiť aktuálne návrhy zákonov na ochranu života. Verejnú výzvu môžu podpísať na stránke https://citizengo.org/sk. Organizátori Národného pochodu za život doručia výzvu ešte pred hlasovaním o návrhoch zákonov poslancom Národnej rady SR.

Národný pochod za život ponúkne počas troch dní od piatka 20. septembra do nedele 22. septembra pestrý sprievodný program vrátane Bratislavských Hanusovych dní. Okrem série prednášok, diskusií a vystúpení na pro-life témy sú pripravené aj koncerty, semináre, workshopy, duchovný program, aktivity pre rodiny s deťmi, divadlá a veľtrh života. Súčasťou tohtoročného programu bude aj futbalový zápas Gól za život s pro-life politikmi, ktorý sa uskutoční v Trnávke. Samotný nedeľný program sa začne svätou omšou v Incheba Expo Arene a vyvrcholí pochodom za život na Námestí slobody v Bratislave.

Jednou z účastníčok diskusií i pochodu bude aj Sue Thayer, bývalá pracovníčka spoločnosti Planned Parenthood z USA. „V spoločnosti Planned Parenthood sa v tom čase vykonávalo až 36 % zo všetkých potratov v USA. Bola som súčasťou nešťastia zabíjania detí. Pochopila som, že rozhodnutie ženy – matky siahnuť na život svojho bezbranného dieťaťa je napriek akokoľvek zložitej životnej situácii veľmi bolestivé. Aj preto som prišla na Slovensko podporiť všetkých, ktorí chcú chrániť ľudský život od počatia.

Celý sprievodný program, diskusie, koncerty a jednotlivých headlinerov nájdete v prílohe a na stránke www.pochodzazivot.sk. Počas hlavného programu v nedeľu budú v centre Bratislavy dopravné obmedzenia. Presnú trasu pochodu nájdete aj v priloženom linku: https://www.pochodzazivot.sk/trasa-narodneho-pochodu-za-zivot/

Bratislavou prejde historicky tretí Národný pochod za život. Hlavným iniciátorom a organizátorom Národného pochodu za život je Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet. Spolupracujú ďalšie cirkvi, spoločenstvá, pro-life organizácie a ďalšie organizácie, ktoré sa stotožňujú s potrebou chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť. Od prijatia potratovej legislatívy bolo na Slovensku usmrtených umelým potratom 1 500 000 detí.

Prvý Národný pochod za život bol v roku 2013 v Košiciach, druhý v roku 2015 v Bratislave. Boli v tom čase najväčšími verejnými zhromaždeniami uskutočnenými od roku 1989. Celkovo ich navštívilo viac ako 150 tisíc ľudí.